Voimmeko auttaa?
×

Korona-apu: Etelä-Karjalan toimijat ovat yhdistäneet voimansa

23.3.2020
Alueesi korona-apu

Korona-APU yrittäjille ma 23.3.2020 alkaen

Etelä-Karjalan toimijat ovat yhdistäneet voimansa kuntarajat ylittävään yhteistyöhön. Mukana yhteistyössä ovat Lappeenrannan kaupungin Wirma yrityspalvelut, Etelä-Karjalan Yrittäjät ry, Business Mill sekä Imatran Seudun Kehitysyhtiö Oy.  

Olemme sopineet resurssien yhteiskäytöstä sekä normaalia laajemmista palveluajoista virka-ajan ulkopuolella.Yritysneuvonnasta saa henkisen tuen lisäksi apua rahoituksen järjestelyyn, digitaalisten välineiden käyttöön, nykytilan kartoitukseen, asioiden priorisointiin ja työsuhdeasioihin. Yritysneuvojan kanssa voi myös yhdessä työstää suunnitelman lyhyelle ja pitkälle aikavälille.

 

Tärkeää tietoa:

Muista, että tässä poikkeuksellisessa tilanteessa useat toimijat ovat sitoutuneet joustamaan erilaisten maksujen kanssa. Suosittelemme olemaan ajoissa ja ennen eräpäivää yhteydessä laskun lähettäjään, pankkiin sekä YEL-maksujen osalta omaan vakuutusyhtiöösi. Jos olet ajautumassa maksuvaikeuksiin, emme suosittele pikalainojen ym. ottamista. Rahoitukseen, toiminnan sopeuttamiseen ja sopimusasioihin hyvää tietoa saat Suomen Yrittäijen Kaikki koronasta -tietopaketista. Myös ELY-keskuksen maksuton Talousapu -neuvontapalvelu toimii tehostetusti arkisin klo 9 – 16. 
 

Ota yhteyttä:

Jos et ole varma, miten toimia ja haluat keskustella tilanteestasi niin puhelinpäivystys on käytössä arkisin klo 9–19 ja lauantaisin 10–16:

Lappeenrannan seutu: Wirma yrityspalvelut, puh. (05) 616 3000 
wirma@lappeenranta.fi  

Imatran seutu: Imatran Seudun Kehitysyhtiö Oy puh. (05) 235 2220 
info@kehy.fi  

Yllä oleviin kanaviin tulevat yhteydenotot ohjataan Wirman, Kehyn, Business Millin ja Etelä-Karjalan Yrittäjien yritysneuvojille. Kaikki sähköiset yhteydenotot (yhteydenottolomakkeiden tai yleisen sähköpostin kautta) käsitellään vuorokauden aikana. Yrittäjä voi toki halutessaan olla myös yhteydessä omaan yritysneuvojaan.

 

Yritysneuvojien suorat yhteystiedot:

Lappeenrannan kaupunki, Wirma yrityspalvelut

Pirjo Kuuluvainen, p. 040 573 3870
pirjo.kuuluvainen@lappeenranta.fi

Sampo Vehviläinen, p. 040 503 1010
sampo.vehvilainen@lappeenranta.fi

Antti Tuomaala, p. 040 065 8203
antti.tuomaala@lappeenranta.fi

Jose Piironen, p. 040 158 7719
jose.piironen@lappeenranta.fi

Anni Peltola, p. 040 835 0036
anni.peltola@lappeenranta.fi

Katja Tyrisevä, 040 661 9975
katja.tyriseva@lappeenranta.fi
 

Business Mill -yrityshautomo, LAB-ammattikorkeakoulu (Koko maakunta)

Mikko Ojapelto, p. 050 512 1853
mikko.ojapelto@lab.fi

Eero Seppälä, p. 040 828 9410
eero.seppala@lab.fi

Vesa Punkka, p. 040 7123735
vesa.punkka@lab.fi

 

Etelä-Karjalan yrittäjät (jäsenet)

Jami Holtari, p. 0400 551 435

jami.holtari@yrittajat.fi

Pasi Toropainen, p. 050 495 6888
pasi.toropainen@yrittajat.fi

Tarmo Soronen, p. 0400 187 864
tarmo.soronen@yrittajat.fi

 

Imatran Seudun Kehitysyhtiö

Antti Oravuo, p. 040 721 1310
antti.oravuo@kehy.fi

Sven Langbein, p. 045 269 2000
sven.langbein@kehy.fi

Miia Ruohio, p. 044 553 0021
miia.ruohio@kehy.fi

Jari Tamski, p. 044 721 3037
jari.tamski@kehy.fi

Katja Vehviläinen, p. 044 717 7991
katja.vehvilainen@kehy.fi

 

Alkuperäinen uutinen:

https://www.wirma.fi/korona-apu